W tej sekcji znajdziesz linki do największych i najciekawszych polskich portali zawierających obiekty cyfrowe, fotografie, scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne i inne treści. Dzięki linkom możesz od razu przejść do opisywanych serwisów i rozpocząć przeglądanie dostępnych w nich materiałów. W opisie każdego portalu znajdziesz kilka wskazówek dla początkujących. W każdym z opisanych tu serwisów internetowych znajduje się wiele treści, które mogą urozmaicić zajęcia w szkole lub lekcje online. Wszystkie materiały udostępniane przez instytucje kulturalne dostępne są bezpłatnie dla wszystkich, bez wychodzenia z domu.

Biblioteka cyfrowa Polona
POLONA – portal Biblioteki Narodowej – to największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jeden z najnowocześniejszych portali tego typu na świecie. W Polonie można znaleźć, przeglądać i pobierać całe książki, ilustracje, rękopisy, pocztówki, mapy, fotografie, plakaty, grafiki i inne zbiory Biblioteki Narodowej. W serwisie znajdują się nie tylko zbiory BN, ale także obiekty z innych instytucji. Dostępne są ponad 3 miliony obiektów.
Wszystkie te materiały zostały zdigitalizowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, dzięki czemu użytkownicy POLONY mogą zapoznać się z detalami każdej przeglądanej strony i oglądać ilustracje w wysokiej rozdzielczości. Z portalu może korzystać każdy, warto zatem polecić uczniom korzystanie z serwisu.
W Polonie można przeglądać cyfrowe wersje najcenniejszych zabytków polskiej kultury, między innymi Psałterz Floriański, Roczniki Jana Długosza, rękopisy Jana Kochanowskiego, Adama Mickiewicza, rysunki Norwida i Witkacego.
Dzięki wyszukiwarce w serwisie można szybko znaleźć potrzebne książki lub ilustracje. Z portalu można pobierać całe książki lub pojedyncze strony. Dla początkujących Biblioteka Narodowa przygotowała krótki wprowadzający film oraz szybki przegląd funkcji POLONY. W samej Polonie dostępny jest też zestaw najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. Portal można przeglądać na komputerach i urządzeniach mobilnych.
Wyszukiwanie i pobieranie obiektów
Z portalu można pobierać całe książki w formacie PDF lub pojedyncze strony w plikach JPG. Aby pobrać dowolny dostępny obiekt na swój komputer, nie trzeba zakładać konta w serwisie. Wystarczy wybrać książkę lub ilustrację, a następnie na stronie danego obiektu kliknąć strzałkę w dół w górnej części panelu po prawej stronie ekranu. W tym samym panelu znajduje się przycisk, który pozwala na udostępnienie odnośnika do wybranego obiektu na Facebooku i Twitterze.
Założenie konta użytkownika w serwisie pozwala korzystać z wielu przydatnych funkcji, takich jak tworzenie własnych kolekcji, dodawanie wybranych pozycji do ulubionych, czy dodawanie notatek do skanów. Pozwala to na tworzenie własnych wirtualnych księgozbiorów lub zestawów ilustracji i umożliwia szybki dostęp do wybranych obiektów bez konieczności ponownego ich wyszukiwania, dzięki czemu oszczędzamy czas i mamy dostęp do interesujących nas materiałów w dowolnej chwili.
Kolekcje tematyczne
Dobrym punktem wyjścia do przeglądania zasobów Polony mogą być kolekcje tematyczne, z których wiele opracowanych jest wokół podstawy programowej szkół podstawowych i średnich nie tylko z zakresu języka polskiego, ale także historii, filozofii, historii sztuki i innych dziedzin – przykładem mogą być kolekcje Filozofia dla liceum – poziom podstawowy, Lektury szkolne dla szkół podstawowych, Wrzesień 1939, Rej, Sienkiewicz, Fredro, Prus, Mickiewicz, Słowacki, Baczyński, Janusz Korczak… Każda z kolekcji zawiera krótki opis zawartych w niej książek z innych obiektów.



Obiekty w domenie publicznej

Na stronie każdego obiektu, książki, ilustracji, rękopisu, znajdują się informacje o tym, czy utwory te są objęte prawem autorskim, czy też – najczęściej – należą do domeny publicznej. Te ostatnie oznaczone są znakiem domeny publicznej (ang. public domain). Ta sama informacja jest wyświetlana za każdym razem, gdy pobieramy plik na swój komputer. Twórcy Polony zachęcają wszystkich nie tylko do lektury, ale także do twórczej pracy z pobranymi z niej materiałami.
Większość obiektów cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA prezentowanych w internecie należy do domeny publicznej. Po te prace można sięgać bez ograniczeń prawa autorskiego i wykorzystywać je w dowolny sposób. Nie tylko przeczytać czy obejrzeć, ale przede wszystkim ściągnąć na własny komputer czy smartfon, a następnie dowolnie je przetworzyć i udostępnić komukolwiek, gdziekolwiek, jakkolwiek.
Z pobranego obrazka czy książki można wybrać ciekawy detal i ustawić jako tapetę monitora. Można go przerobić na pocztówkę, papierową bądź elektroniczną. Można użyć takich fragmentów do projektowania większej grafiki, plakatu, ulotki czy ilustracji do autorskiej publikacji.
Biblioteka Narodowa, Jak twórczo wykorzystać dzieła z polona.pl
Na luzie: typo.polona.pl
Na oddzielnej stronie Polona Typo można skorzystać z kreatora napisów stworzonych z tysięcy liter z książek, plakatów i innych publikacji wydanych na przestrzeni przeszło sześciu wieków polskiej historii. Aplikacja pozwala wybrać zakres czasowy dla losowanych liter oraz pobrać gotowy napis w kilku rozdzielczościach i formatach – i wykorzystać w dowolnym celu.
Polona pokazuje, że biblioteka może być pasjonująca nie tylko dla moli książkowych. Na bieżąco redaktorzy portalu przeszukują zasoby biblioteki, a najciekawsze znaleziska prezentują i opisują na blogu i facebooku.
Ewa Majdecka, Polona – cyfrowa Biblioteka Narodowa, Pracownia Otwierania Kultury

Cyfrowe Muzeum Narodowe
Dzieła sztuki
Cyfrowe Muzeum Narodowe to portal, który prezentuje ponad 60 000 dzieł sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Portal pozwala na pobieranie wybranych reprodukcji w wysokiej rozdzielczości, wyszukiwanie dzieł przy pomocy osi czasu, według kategorii, tematu dzieła i innych kryteriów.
Wyszukiwanie i pobieranie obiektów
Wyszukiwanie obiektów umożliwia zakładka katalog zbiorów. Pozwala on na szukanie dzieł wybranych twórców, wyszukiwanie dzieł sztuki według typu (np. obraz, rysunek, rzeźba, moneta itd.), wyszukiwanie przy pomocy osi czasu, a także wyszukiwanie tylko tych dzieł, które dostępne są do dalszego wykorzystania (domena publiczna). Wyszukiwarka dostępna jest również w języku angielskim. Serwis działa także w wersji mobilnej – można przeglądać go przy pomocy smatfona.
Oprócz skanu i metadanych (informacji o twórcy, technice, czasie i miejscu powstania dzieła i innych), do wielu dzieł sztuki w cyfrowym Muzeum Narodowym dołączony jest rozbudowany opis dzieła, audiodeskrypcja, arkusz edukacyjny oraz karta obiektu zawierająca dodatkowe informacje.
Obiekty w domenie publicznej

Wyszukiwarka w sekcji „katalog zbiorów” daje możliwość wyszukiwania zbiorów w domenie publicznej, które można pobierać na swój komputer w wysokiej rozdzielczości, a następnie w dowolny sposób wykorzystywać w twórczych działaniach edukacyjnych. Zbiory te oznaczone zostały znakiem domeny publicznej.
Kolekcje tematyczne
Podobnie jak w przypadku Polony, w portalu Muzeum Narodowego znajdziemy kolekcje tematyczne – zbiory obiektów, które łączy wspólny motyw przewodni (między innymi, Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer).
Odrębną propozycją są ścieżki tematyczne dostępne w serwisie CMNW: są to rozbudowane prezentacje multimedialne, złożone z obrazów i tekstów, składających się na rozbudowane narracje, pozwalające zwrócić uwagę np. na wybrane szczegóły omawianych obrazów.
Założenie konta w serwisie umożliwia tworzenie i zapisywanie własnych kolekcji, do których można wrócić w dowolnej chwili.

Arkusze edukacyjne do druku
Portal Cyfrowe Muzeum Narodowe zawiera również ponad 100 arkuszy edukacyjnych związanych z prezentowanymi w nim zbiorami, do pobrania w formacie PDF.
Dodatkowo, strona internetowa Muzeum Narodowego w Warszawie prowadzi do kilkudziesięciu rozbudowanych arkuszy edukacyjnych do druku, profesjonalnie ilustrowanych i opracowanych w kontekście historii i kultury Polski oraz dzieł w kolekcji muzeum. Do pobrania są m.in. arkusze:
Na luzie: Cięta sztuka
Od końca 2020 roku Muzeum Narodowe zaprasza do udziału w internetowym konkursie Cięta sztuka: zadaniem uczestników jest wykonanie fotomontażu, kolażu, animacji GIF, torby z nadrukiem lub dowolnego innego obiektu z wykorzystaniem dzieł sztuki z cyfrowej kolekcji MNW z domeny publicznej.
Stwórz własne dzieło w dowolnej technice – to może być kolaż, gif, animacja, projekt koszulki, bombki lub coś innego, na co nikt inny nie wpadł, udostępnij swoją pracę na Facebooku lub Instagramie z hasztagami: #OtwarteNarodowe #konkursCiętaSztuka
Muzeum Narodowe w Warszawie, Aktualności – Konkurs „Cięta sztuka”
Najlepsze prace są publikowane na społecznościowych profilach muzeum na Facebooku i Instagramie. W grudniowej odsłonie konkursu wyróżnione zostały prace Kingi Zomrowskiej i Justyny Kanownik – uczennic Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym.
Na luzie: aplikacja Muselfie
Aplikacja mobilna Muselfie pozwala łączyć obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie z własnymi zdjęciami – wstawić swoje zdjęcie w obraz z kolekcji. Tak stworzonymi kolażami można podzielić się ze znajomymi oraz w mediach społecznościowych. Muzeum zachęca do zabawy dziedzictwem kulturowym.
Dzięki Muselfie można remiksować znajdujące się w domenie publicznej zasoby MNW i tworzyć z nich kolaże. Aplikacja umożliwia użytkownikom stworzenie własnej kartki urodzinowej, memów oraz innych grafik zwykorzystaniem prac ulubionych artystów, np. obrazów: Żydówka z pomarańczami, Hamlet polski, Mężczyzna jedzący raki, Portret Stanisława Augusta z klepsydrą. Aplikacja jest darmowa, działa na urządzeniach z systemem Android oraz iOS.
Muzeum Narodowe w Warszawie

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Szukaj w archiwach to serwis internetowy prowadzony przez Narodowe Archiwum Cyfrowe, w którym dostępne są skany i opisy materiałów archiwalnych zgromadzonych w polskich archiwach – historyczne fotografie, dokumenty, mapy i inne obiekty. Obecnie w serwisie dostępnych jest ponad 38 milionów materiałów archiwalnych. Skany materiałów archiwalnych pochodzą ze zbiorów polskich archiwów państwowych i innych instytucji – w sumie z ponad 101 archiwów i kolekcji.
Łatwość wyszukiwania interesujących informacji gwarantuje prosta w obsłudze wyszukiwarka, która oferuje wiele przydatnych filtrów i opcji. Dla początkujących użytkowników przygotowano instrukcję, jak korzystać z wyszukiwarki.
Z serwisu szukajwarchiwach.gov.pl korzystać mogą genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie inne osoby zainteresowane korzystaniem z zasobu polskich archiwów.
Kolekcje tematyczne
Portal NAC zawiera aż kilkaset kolekcji tematycznych prezentujących archiwalne fotografie z zakresu historii Polski, historii życia społecznego i kulturalnego, sportu w Polsce, folkloru i kultury ludowej i wielu innych dziedzin.
Fotografie z serwisu mogą być doskonałym uzupełnieniem lekcji historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, historii sztuki, wychowania fizycznego i innych.
Domena publiczna
Większość materiałów znajdujących się w serwisie należy do domeny publicznej. Narodowe Archiwum Cyfrowe prosi użytkowników chcących wykorzystać materiały w swoich pracach o podanie informacji, że pochodzą one z NAC.
Kopie materiałów archiwalnych prezentowane w serwisie, o ile nie zastrzeżono inaczej w opisach tych materiałów lub na samych kopiach cyfrowych, mogą być w dowolny sposób wykorzystywane, w tym pobierane ze strony na dysk lokalny, kopiowane i rozpowszechniane w inny sposób z wykorzystaniem dowolnej techniki.
Narodowe Archiwum Cyfrowe, O serwisie
Wyszukaj archiwalne zdjęcia swojej miejscowości!
Jednym z wielu pomysłów na zajęcia z wykorzystaniem zasobów NAC może być przygotowanie prezentacji z wykorzystaniem archiwalnych fotografii lub dokumentów dotyczących miejscowości, w której znajduje się szkoła. Sprawdź, ile materiałów znajdziesz w portalu – skorzystaj z wyszukiwarki i przeglądaj historyczne zdjęcia i dokumenty.
Muzeum Historii Polski
Portal Muzeum Historii Polski zawiera wiele różnorodnych materiałów edukacyjnych, które pozwalają urozmaicić naukę historii.
Ciekawie o historii: artykuły popularnonaukowe
Wśród nich na stronie znajduje się ponad 100 artykułów o tematyce historycznej (dostępnych do wykorzystania w dalszej pracy na licencji CC BY). Artykuły są napisane tak, aby przybliżać i poszerzać wiedzę historyczną i przygotowane przez specjalistów. Artykuły można pobierać na swój komputer w formacie PDF do druku. Wśród artykułów znajdziemy między innymi: Wesele po weselu, Powstanie Listopadowe: więcej niż romantyczny zryw, Stanisław August Poniatowski i Konstytucja 3 maja, Jak uchwalono Konstytucję 3 Maja, Punkt zwrotny bitwy pod Grunwaldem, Powstanie styczniowe, Tadeusz Kościuszko – człowiek, który wyprzedzał swoje czasy i wiele innych tekstów.
Na portalu dostępne są też quizy historyczne, audiobooki i podcasty historyczne.

Wystawy historyczne w portalu Google Arts and Culture
Muzeum Historii Polski przygotowało również 20 narracyjnych wystaw – prezentacji multimedialnych w portalu Google Arts and Culture. Treść dostępna jest w języku polskim i angielskim.

Portale edukacyjne
Portale to nowoczesne, opracowane ze szczegółami, rozbudowane multimedialne prezentacje na temat Tadeusza Kościuszki, Jana Karskiego oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy z portali jest rozbudowaną narracją zawierającą zdjęcia, materiały audiowizualne słowniczek pojęć, słowniczek biograficzny i inne pomocnicze materiały.
Esero
ESERO to program edukacyjny przygotowany przez specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wspólnie z Centrum Nauki Kopernik. Celem programu jest rozwijanie zainteresowania młodzieży naukami ścisłymi i wspieranie zdobywania wiedzy z zakresu technologii, nauki i matematyki. Program Esero jest oparty o działania zespołowe, współpracę i rozwijanie pasji.
Scenariusze lekcji i arkusze do zajęć
W serwisie znajdziemy kilkadziesiąt rozbudowanych scenariuszy lekcji, każdy z których zawiera szczegółowe instrukcje dla nauczyciela oraz gotowe karty pracy dla uczniów.
Wyszukiwarka na stronie umożliwia filtrowanie dostępnych scenariuszy według poziomu nauczania (klasy 1-3, klasy 4-6, klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe) lub według przedmiotu (biologia, chemia, fizyka, geografia, WOS, historia, matematyka).
Scenariusze i arkusze można pobierać ze strony w formacie PDF, a nawet modyfikować w dowolny sposób – są dostępne na wolnej licencji CC BY 2.0.


Zawartość proponowanych materiałów docenią nie tylko nauczyciele przedmiotów ścisłych i przyrodniczych. Zdobywanie wiedzy o kosmosie poszerza horyzonty myślowe, pobudza wyobraźnię i udowadnia, że siła ludzkości zawiera się zarówno w postępie cywilizacyjnym i technologicznym, jak i w kultywowaniu bogatej kultury i historii nauki. Wszyscy pracujący przy projekcie ESERO mają nadzieję, że pokazanie tak szerokiego spektrum wiedzy na wczesnym etapie edukacji uświadomi młodym ludziom, jak wiele jest przed nimi do odkrycia i osiągnięcia oraz sprawi, że ich wrodzona ciekawość świata nigdy nie minie.
Esero.kopernik.org, Materiały edukacyjne
Filmoteka Szkolna
Filmoteka Szkolna to program realizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny. Program jest skierowany ściśle do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a dostęp do filmów, scenariuszy i dodatkowych treści w serwisie może uzyskać każdy nauczyciel i uczeń. Serwis zawiera kilkadziesiąt rozbudowanych scenariuszy zajęć edukacji filmowej. Do każdego z nich dołączone są pełnometrażowe filmy, krótkie komentarze wideo przygotowane jako materiały uzupełniające, informacje o filmie i reżyserze, sceny do analizy, materiały metodyczne, broszury do pobrania i wydruku oraz instrukcje pozwalające na przeprowadzenie zajęć w swojej szkole.
Wszystkie materiały oraz filmy są dostępne za pośrednictwem strony projektu. Każda z lekcji opracowana jest wokół hasła problemowego, na przykład „Metafory prawdy”, „Rozdroża historii”, „W kręgu tradycji romantycznej” czy „Polska w nowym obyczaju”.
Korzystanie z serwisu
Aby uzyskać dostęp do bogatych materiałów w serwisie, trzeba zarejestrować się za pomocą formularza dla nauczycieli. Po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji można uzyskać dostęp do ponad 120 pełnometrażowych filmów i pełnej wersji serwisu.
Doskonale opracowane materiały zawarte w serwisie mogą uzupełnić zajęcia języka polskiego, historii, historii sztuki i wiedzy o społeczeństwie.
Przygotowany materiał dydaktyczny ma nauczyć młodzież świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową, a także rozpoznawania środków wyrazu i instrumentów formalnych, którymi posługuje się film. Pozwala zrozumieć rolę twórczości filmowej w życiu społecznym i artystycznym – jej udział w dyskursie o kondycji państwa, historii, człowieku, twórczości.
Filmoteka szkolna
Regionalne muzea i archiwa cyfrowe
W tej sekcji znajdziecie wybrane serwisy regionalnych instytucji kultury zawierające materiały, które mogą się przydać na zajęciach.
Wirtualne Muzea Małopolski
Wirtualne Muzea Małopolski (WMM) to portal, w którym znajdziemy ponad 1200 zdigitalizowanych eksponatów z kilkudziesięciu małopolskich muzeów – między innymi Królewskiej Katedry na Wawelu, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem (wszystkie muzea można zobaczyć na specjalnie przygotowanej mapie). Każdy z obiektów w serwisie to więcej, niż tylko zdjęcie lub skan. Eksponaty są dostępne w formie fotografii, zdjęć 3D, zawierają dokładne opisy.
Przeglądanie i pobieranie treści
Na stronie pojedynczego obiektu-zabytku znajdziemy jego zdjęcie lub zestaw zdjęć 3D, w niektórych przypadkach – model 3D, a także rozbudowany opis eksponatu. Fotografie z różnych punktów widzenia można powiększać na pełny ekran, przybliżać i oglądać w wysokiej rozdzielczości, a także pobierać na swój komputer. Zdjęcie z opisem można pobrać na swój komputer w kilku formatach – DOC, ODT, PDF, RTF lub sam opis w pliku TXT.
Eksponaty w 3D
Blisko tysiąc obiektów zdigitalizowano w postaci obiektu 3D. Wszystkie można oglądać w najdrobniejszych szczegółach na portalu Sketchfab.
Interpretacje i lekcje
Wiele obiektów wykorzystano do przygotowania przekrojowych interpretacji – prezentacji multimedialnych. Dostępne są też dźwiękowe narracje na temat wybranych eksponatów w plikach audio oraz audiodeskrypcje.
Większość eksponatów w serwisie WMM udostępniono na wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa 3.0 Polska (CC-BY 3.0 PL), a obiekty, co do których prawa autorskie już wygasły dostępne są w domenie publicznej (informacje na ten temat znajdziemy przy każdym z prezentowanych eksponatów).
Muzeum Narodowe w Krakowie
Portal Muzeum Narodowego w Krakowie pozwala oglądać i pobierać na swój komputer ponad 100 tysięcy dzieł sztuki.
Przeglądanie i pobieranie obiektów
Przeglądanie i pobieranie eksponatów jest możliwe bez rejestrowania się w serwisie. Możemy skorzystać z wyszukiwarki w katalogu zbiorów lub z wyszukiwania zaawansowanego. Na stronie wybranego dzieła znajdziemy jego skan w wysokiej rozdzielczości, który można pobrać na swój komputer. Można również pobrać kartę obiektu zawierającą mniejszą wersję dzieła wraz z dołączonymi metadanymi i opisem eksponatu w formacie PDF. Portal pozwala także na tworzenie własnych kolekcji po założeniu konta użytkownika.
Portal proponuje również galerie tematyczne, a także eseje o historii i historii sztuki, na przykład Artur Grottger – malarz powstania styczniowego, Być jak Cezar, Jan Matejko, Moda na Tatry.
Druki i karty pracy
Na stronie Muzeum Narodowego w Krakowie w sekcji pliki do pobrania dla nauczycieli znajduje się kilkanaście kart pracy poświęconych zagadnieniom z zakresu lekcji historii, historii sztuki, literatury polskiej, między innymi:

Muzeum Tatrzańskie
W portalu Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem dostępnych jest kilka kolekcji obiektów cyfrowych, w tym kolekcja fotografii, kolekcja sztuki oraz kolekcja przyrodnicza, zawierająca zbiory geologiczne Tytusa Chałubińskiego.
W zbiorach sztuki znajduje się kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Wojciecha Brzegi, a także kolekcja Sztuki piękne pod Tatrami zawierająca m.in. prace Zofii Stryjeńskiej, Władysława Skoczylasa, Leona Wyczółkowskiego i innych wybitnych artystów. Wszystkie eksponaty są oznaczone jako domena publiczna, można je zatem wykorzystywać w twórczych projektach edukacyjnych.
Ilustracje użyte w tle: Instytut Radowy im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ul. Wawelskiej w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna

O projekcie
Nawigator szkolny to przewodnik dla nauczycieli, który ułatwia nawigację wśród cyfrowych zbiorów polskich instytucji kultury w Internecie.
Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci 2020

O autorce
Marta Malina Moraczewska – autorka tekstów (o ile nie zaznaczono inaczej) i koncepcji strony.
Realizuję i wspieram projekty edukacyjne i artystyczne wykorzystujące materiały cyfrowe. Współprowadziłam projekty Rok obrzędowy z Wikipedią, Dzielimy się Łodzią, redagowałam publikację Otwarte projekty cyfrowe.
CC BY-SA
O ile nie zaznaczono inaczej, treść strony jest dostępna na licencji Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0)
